Jaké viry ohrožují mobilní telefony nejčastěji?

Máte chytrý telefon a připojujete se k internetu? Pak byste měli zpozornět.

 

 

 

Ve svém telefonu máte totiž řadu citlivých dat – fotografie, kontakty, ale i data v různých aplikacích mezi ně jistě patří. Mobilní telefon je nutné chránit stejně pečlivě jako počítač. Podle výzkumu společnosti ESET má přesto antivirus v mobilu jen necelých 60 % uživatelů.

Kyber zločinci viry neustále vylepšují a tento škodlivý software představuje hrozbu především pro majitele chytrých telefonů a počítačových tabletů s operačním systémem Android. Systém Android je sám o sobě velmi dobře zabezpečený, a aby v něm dostal příležitost nějaký virus, musí mu “vrátka” nejčastěji otevřít samotný uživatel. Jaké škodlivé aplikace se takto pokoušejí do našich Android společníků dostat nejčastěji?

Hrozbám na Androidu dominuje adware

Analýza výzkumníků společnosti Avast má přesná čísla o největších rizicích pro rok 2021. Nejvýznamnější hrozbou na telefonech a tabletech s operačním systémem Android je stále adware. Tento reklamní malware tvořil v prvních letošních pěti měsících 45 % veškerých mobilních hrozeb. Druhé místo s 16 % zaujímají falešné aplikace a třetí místo pak bankovní trojské koně s podílem 10 %. Mezi další typy škodlivého malwaru patří downloadery, spyware a lockery/mobilní ransomware.

Adware mnohdy není jednoduché poznat, neboť se vydává za legitimní aplikace. Po nainstalování škodlivé aplikace si uživatel může okamžitě všimnout rušivých reklam, které adware na zařízení zobrazuje. Adware může být rozdělen na dva hlavní typy. První je tradiční adware a patří do něj hry, fotografické či jiné lifestylové aplikace, které hezky vypadají, avšak uživatelé jsou po jejich stažení spamováni reklamami v aplikaci i mimo ni. Druhým běžným typem jsou reklamní podvody. Tento typ adwaru po stažení spouští škodlivé aktivity na pozadí a zobrazuje nesouvisející reklamy, dále reklamy v notifikacích nebo jiné agresivní reklamní techniky.

Falešné aplikace a bankovní trojské koně

Druhou nejrozšířenější hrozbou jsou falešné aplikace, které se jednoduše vydávají za něco, co nejsou. Například se tváří jako důvěryhodná aplikace pro trasování covidu-19 nebo třeba jako adblocker. Falešné aplikace mohou uživatele špehovat a vystavit je reklamám nebo jiným škodlivým činnostem.

Bankovní trojské koně neboli „bankery“ pracují nenápadně, aby ukolébaly ostražitost uživatelů, kteří aplikaci stáhli, a následně jim ukradnou bankovní údaje. Bankovní trojské koně se často vydávají za legitimní aplikace finančních institucí, které podrobnosti o účtech z nic netušících uživatelů lákají i věrohodně napodobenou přihlašovací obrazovkou nebo generickou stránkou s logem příslušné banky.

Nejrozšířenější konkrétní viry

Nechvalně známý trojský kůň Cerberus představuje pro uživatele v roce 2021 stále největší hrozbu, přestože byl odhalen již před více než dvěma roky. Je totiž stále vylepšován. Cerberus byl v uplynulém měsíci vůbec nejrozšířenější hrozbou v tuzemsku. Jde o tzv. stalkerware. K instalaci stačí chvilka nepozornosti, kdy se stalker dostane k telefonu. Aplikace Cerberus navíc umožní po instalaci své skrytí, oběť tak nemá o situaci nejmenší ponětí. Cerberus umožní pomocí SMS příkazů ovládat telefon oběti. Například je takto možné zapnout data, přesměrovat telefonát nebo číst zprávy.

Na druhé příčce se umístil bankovní trojský kůň Triada, který aktivně napadá platby v jiných aplikacích. Pokud chce například uživatel v nějakém programu či hře koupit vylepšení nebo vyšší funkci, Triada se zmocní platebního procesu a přesměruje platbu na účet útočníků. Bankovní malware se mimochodem šíří i třetí nejčastěji detekovanou hrozbu, kterou je dropper. V podstatě jedinou funkcí tohoto škodlivého kódu je propašovat do zařízení další škodlivý kód. V uplynulém měsíci se takto šířil právě již zmiňovaný Cerberus.

Jak poznat zavirovaný telefon

Každý škodlivý kód, neboli malware, se chová různě. Přítomnost malwaru by vám měl hlásit bezpečnostní program. Pokud jej ještě nemáte, všímejte si jakéhokoliv nestandardního chování telefonu nebo aplikací. Pokud máte pocit, že celý telefon funguje výrazně pomaleji, rychleji se zahřívá, zamrzá nebo se samovolně restartuje, může to znamenat právě virus v mobilu. Velmi často mohou selhávat aplikace, obzvláště ty určené k surfování. Aplikace se mohou samy vypínat, být extrémně pomalé nebo zobrazovat reklamy.

Jak svůj telefon chránit před viry

V první řadě si vždy dávejte pozor, na co klikáte a co stahujete. Platí pravidlo, že není všechno zlato, co se třpytí. Pokud nějaká reklamní nabídka zní až příliš lákavě, jde patrně o podvod. Stejně tak když na vás někde při surfování vyskočí hláška o nalezených virech a nutnosti stažení antivirové aplikace. Nikdy nestahujete aplikace z nedůvěryhodných stránek. To platí i pro stránky nabízející nejnovější hollywoodské hity ke zhlédnutí zdarma, právě zde se uživatelé často setkávají se škodlivým kódem.

V případě aplikací si vždy prověřte recenze uživatelů, kteří již aplikaci mají. Volte ty, které jsou dobře hodnocené. Vždy si prověřte legitimitu aplikace, tedy zda se jedná o oficiální aplikaci např. banky či vaší oblíbené služby. Aplikace vždy stahujte z oficiálního obchodu. Zde bývají aplikace se škodlivým kódem odhalené předem. Riziko nákazy malwarem je tak menší. Naprostou nutností je pak mít v telefonu nainstalovaný bezpečnostní program, který telefon ochrání. Uživateli to nepřidělává žádné starosti a je to skutečně nejspolehlivější prevence. Základní verze bývají často ke stažení i zdarma.

 

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/clanek/spehovaci-software-i-bankovni-malware-jake-viry-ohrozuji-mobily-nejcasteji-40367677

https://www.svetandroida.cz/avast-analyza-hrozeb-android-2021/

https://blog.avast.com/cs/hrozbam-na-androidu-dominuje-adware-varuji-odbornici

https://www.blesk.cz/clanek/radce-techsvet/683659/3-tipy-jak-poznat-vir-a-zavirovany-telefon.html